Zakładanie ogrodów

Zapraszam do korzystania z nowej odsłony serwisu "Project Garden”

Czytaj

Usługi minikoparką

Minikoparka umożliwia łatwe prace w miejscach trudnodostępnych

Czytaj

Porady


mgr inż. Tomasz Strzelczyk

KIEDY SADZIĆ?

Rośliny produkowane w naszej szkółce sprzedawane są w pojemnikach. Jest to bardzo wygodne, bo takie rośliny można sadzić przez cały sezon (oprócz zimy). Pamiętać należy, aby przesadzać z całą bryłą korzeniową (nie otrząsać ziemi!). Tak hodowane rośliny po posadzeniu w ogrodzie przyjmą się bez problemu i nie będą chorować.

     
  

SADZIMY.

Wykopujemy dół, mniej więcej dwukrotnie większy od bryły korzeniowej sadzonej rośliny. Część ziemi usuwamy, pozostałą kładziemy na folię, żeby nie zanieczyszczać trawnika. Na spód dołka sypiemy rozłożony kompost lub żyzną ziemię ogrodniczą. Bryła korzeniowa roślin, które były zbyt długo transportowane, mogła przeschnąć, dlatego należy ją przetrzymać w wodzie, aż ziemia otaczająca korzenie nasiąknie. Roślinę ustawiamy na dnie dołu, sprawdzamy czy umieszczona jest pionowo i na takiej samej głębokości, na jakiej rosła w szkółce. Korzenie obsypujemy ziemią i udeptujemy ją. Wokół rośliny formujemy głęboką misę i wypełniamy ją wodą. Gdy cała woda wsiąknie, dosypujemy na wierzch ziemi lub ściółkujemy powierzchnię misy korą, torfem lub skoszoną trawą, tak jednak, żeby wokół rośliny zostało zagłębienie, w którym będzie się zbierała woda.

PIELĘGNACJA

Nowo posadzone rośliny są bardzo wrażliwe na suszę, muszą więc być regularnie podlewane. Korzystne jest ściółkowanie gleby wokół rośliny np. korą drzew iglastych. Ściółkowanie gleby ogranicza wysuszanie korzeni, ogranicza rozwój chwastów oraz spełnia rolę estetyczną. Jeśli jest gorąco, a nasz okaz rośnie w pełnym słońcu, powinniśmy go ocienić włókniną lub gęstą siatką. Wysokie i wąskie rośliny, zanim ukorzenią się w nowym miejscu, są mało stabilne i duży wiatr mógłby je przewrócić. Rośliny takie lepiej więc przywiązać do palika. Aby cieszyć się pięknymi roślinami warto zasilać je nawozami ogrodniczymi, które są ogólnodostępne, a ich zastosowanie, terminy i dawki są jasno opisane na opakowaniu. Życzę wiele radości z pracy w ogrodzie!